Cytaty

„Niektórzy lekarze przyczynę upadku etyki lekarskiej upatrują w spółzawodnictwie, w ciężkich warunkach bytu i jedyny ratunek widzą w upaństwowieniu pomocy lekarskiej. Ja sądzę jednak, że przyczyna tu leży głębiej; ani spółzawodnictwo nie jest przyczyną tego upadku, ani upaństwowienie radykalnym lekarstwem.”

„Sądzę, że spółzawodnictwo jest dźwignią postępu, niech mu tylko przyświeca nie zazdrość, lecz uczucie osobistej godności. Ty umiesz dużo, ja będę umiał jeszcze więcej; ty czynisz dobrze, ja będę czynił jeszcze lepiej – tak czuć i rozumieć powinien każdy szlachetny spółzawodnik.”

„Niech zwolennicy upaństwowienia pomocy lekarskiej
pomyślą nad tym, czy, znosząc spółzawodnictwo,
nie postępują jak ów chłop w bajce, co, chcąc
wytępić robactwo, dom cały spalił.”

„Opinię tworzą nie najmądrzejsi, lecz najgadatliwsi. Zdanie „vox populi – vox Dei” jest, jak nas historia uczy i życie wskazuje, bardzo często mylne.”

„Najłatwiejszy sposób zjednania opinii polega na schlebieniu powszechnym upodobaniu i wierzeniom ogółu. Tym sposobem jednak zjednana opinia nie ostoi się długo i prędzej czy później upaść musi. Płynący z prądem dąży szybko, lecz prąd życia jest kapryśny i tych, którzy mu się zupełnie powierzają, albo wciąga i pochłania w wirze zapomnienia, albo przy nagłych zmianach swego kierunku, wyrzuca na brzeg i rozbija o skały.”

„Nie skarżmy się, że dla pracy społecznej nie ma u nas pola ani odpowiednich warunków. Nie statyści tworzą postęp społeczny, lecz drobne usiłowania ludzi dobrej woli.”

Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej.”  Władysław Biegański (1857 – 1917), lekarz internista, doktor medycyny, logik, filozof, działacz społeczny

***

„Skoro my nie możemy, to dobrym zdrowiem będzie się cieszył totalitaryzm w medycynie.”
Ekonomiczny punkt widzenia” Murray N. Rothbard

***

„Miałem przywilej praktykowania medycyny we wczesnych latach sześćdziesiątych, zanim rząd zaczął się tym zajmować. Działało to wtedy całkiem dobrze i nikt nie cierpiał na ulicy bez pomocy medycznej.”

Ron Paul, amerykański lekarz i polityk, członek Izby Reprezentantów

 

Reklamy