O blogu

Jak pisał Murray N. Rothbard, prawie zawsze systemy i rozwiązania oparte na pewnych zasadach etycznych i naturalnych prawach prowadzą do korzystnych konsekwencji oraz ogólnej dostatniości i odwrotnie – powszechne zadowolenie oraz rozwój cywilizacji często okazuje się szczęśliwym utylitarnym wynikiem poszanowania podstawowych praw moralnych. Wydaje się, że przynajmniej w pewnym stopniu taki związek rzeczywiście istnieje oraz, że jego zrozumienie ma fundamentalne znaczenie również dla rozwiązania problemów dotyczących naszego zdrowia.

Wielu ludzi opisuje liczne patologie służby zdrowia. Często jednak proponują rozwiązania oparte na interwencji państwowej, która z konieczności wiąże się ze stosowaniem instytucjonalnej przemocy i przymusu. Nie zawsze zdają sobie sprawę, że oznacza to przyznawanie coraz większych kompetencji niedoskonałym przecież politykom, nadanie większej władzy rządom oraz niszczenie umiejętności, struktur i instytucji, które umożliwiają rozwiązywanie problemów bez interwencji państwa. 

W przeciwieństwie do wielu apologetów rozwiązań opartych na państwowym przymusie (w tym polityków) nie twierdzę, że najlepiej znam rozwiązania wszystkich szczegółowych problemów. Staram się opisać te wady obecnego systemu opieki zdrowotnej, które są najbardziej uderzające i skonfrontować je z pracami teoretyków dobrowolnych ładów społecznych. Nawet jeśli przedstawiam możliwe rozwiązania niektórych problemów, to mam na uwadze, że mimo nawet niezwykle drobiazgowych i przemyślanych spekulacji, rzeczywistość, którą będą kształtować swobodnie działające jednostki może się okazać bardziej złożona, innowacyjna i zaskakująca.

Interesuję się libertariańską teorią etyczną, ekonomią i filozofią. Jako student medycyny od sześciu lat mam okazję uważnie przyglądajądać się polskiemu systemowi opieki zdrowotnej i dostrzegam konieczność rozszerzenia dyskusji na ten temat o nowe idee.

Poza oczywistym celem jakim jest dotarcie do czytelnika, blog stanowi doskonałą platformę dzięki której mogę gromadzić materiały czy przemyślenia dotyczące tematu  – dlatego szczególnie cenne będą wszelkie opinie, merytoryczne komentarze oraz treści dotyczące poruszanej tematyki, do których nie udało mi się jeszcze dotrzeć.

Autor bloga
Kamil Rozynek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s